SZĽH oficiálne reaguje na odchod talentov do Česka: Mýty verzus fakty

Slovensko Reprezentácia

autor hetrik.sk

SZĽH oficiálne reaguje na odchod talentov do Česka: Mýty verzus fakty
Zdroj: Instagram/draveccjr

Veľký slovenský hokejový talent Vladimír Dravecký mladší sa v lete 2024 rozhodol reprezentovať Česko.

16-ročný obranca vyhlásil, že na Slovensku momentálne necíti záujem. K rovnakému rozhodnutiu mal dospieť aj 15-ročný útočník Sebastian Taliga, ktorý už požiadal o české občianstvo.


Slovenský zväz ľadového hokeja sa rozhodol oficiálne vyjadriť na kritiku, ktorej čelil.

SZĽH reaguje na medializované informácie ohľadom odlivu mladých hráčov do iných štátnych reprezentácií. Vysvetlenie tejto témy ponúka na báze otázok a odpovedí.

Vydal SZĽH zákaz povolať do mládežníckych reprezentačných výberov hráčov, ktorí pôsobia v zahraničí? 

SZĽH nevydal v tejto súvislosti žiadny zákaz. Reprezentovať Slovensko môže každý hráč, ktorý má slovenský pas a požadovanú športovú výkonnosť na zvládnutie záťaže v rámci medzinárodnej úrovne. Tá je pri hráčoch vo veku 14 a 15 rokov posudzovaná regionálnymi inštruktormi SZĽH, ktorí sú zároveň trénermi v kategórii do 15 rokov. Zväz v každej sezóne organizuje sériu takzvaných „AAA“ turnajov, ktoré im pomáhajú zmapovať približne 300 hokejistov z daného ročníka. Po týchto turnajoch nominujú najlepších hráčov na jednodňové výcvikové tábory na regionálnej báze v rámci výberu do 15 rokov. Z týchto tréningových kempov následne zostaví trénerský štáb širšiu nomináciu hráčov z domácich súťaží pre novo tvoriaci sa tím reprezentácie do 16 rokov.

Prečo prevažujú v národnom tíme do 16 rokov hráči z domácich súťaží?

Prechádzajú procesom skautovania, ktorý je popísaný vyššie a trénerský štáb v reprezentácii do 16 ich má najlepšie zmapovaných. V minulosti sa často opakovali prípady, keď mladí hráči vo veku 15 a 16 rokov prišli do mládežníckych reprezentácií nepripravení. V zahraničí nemali dostatočnú hernú vyťaženosť a v porovnaní s hráčmi z domácich súťaží výkonnostne zaostávali. Každá zahraničná hokejová krajina, či už je to Švédsko, Fínsko, alebo Česko, kam najčastejšie odchádzajú slovenskí mladíci v skorom veku, má nepochybne kvalitné mládežnícke súťaže i rozvojové programy. Neznamená to však, že každý mládežnícky slovenský hokejista pôsobiaci v zahraničí je automaticky lepší ako jeho rovesník s dostatočným herným vyťažením v slovenských mládežníckych súťažiach.


Môžu sa mladí slovenskí hokejisti pôsobiaci v zahraničí dostať do slovenských mládežníckych reprezentácií? 

Ak budú spĺňať vyššie menované atribúty a budú trpezliví, do slovenských mládežníckych reprezentácií dostanú pozvánku. Ak má hráč 15 rokov a vyniká vo fínskej súťaži do 16 rokov, neznamená to, že je automaticky generačný talent. Viacerí hráči s ročníkom narodenia 2009 sú doma na Slovensku etablovaní v Kaufland Extralige dorastu a niektorí dokonca v Extralige juniorov, čo sú dva stupienky vyššie v porovnaní s ich kmeňovou kategóriou. Aj preto je v 15 rokoch hokejistu náročné posúdiť, ako sa bude vyvíjať jeho kariéra ďalej. Je to vek, v ktorom majú európski mladíci – či už Slováci, Česi, Fíni či Švédi – rovnakú štartovaciu čiaru. Je len na nich a ich rodičoch, akú cestu si zvolia a kam to poctivou prácou a tvrdou drinou dotiahnu.

Ako vníma SZĽH odliv mladých hráčov do zahraničia a aké kroky podniká v snahe o jeho zmiernenie?

SZĽH nikomu nebráni v hokejovom rozvoji v zahraničí. Je logické, že čo najviac hráčov, potenciálnych reprezentantov, sa snaží udržať v systéme domácich súťaží. Hráčom od 15 rokov ponúka viacero alternatív v rámci domácej hokejovej cesty. Či už je to projekt centralizovanej prípravy hráčov do 18 rokov s možnosťou pôsobenia v mužskom hokeji (TIPOS SHL), nadštandardným zázemím a starostlivosťou v Piešťanoch, alebo podporu univerzitnej hokejovej cesty. Viacero hokejistov, ktorí v minulosti zvolili zahraničnú cestu, či už Slafkovský, Dvorský, Kňažko a ďalší boli pravidelnou súčasťou mládežníckych reprezentácií. Zväz nikomu nezatvára dvere do národného tímu. Ak budú mladí Slováci v zahraničí spĺňať potrebné aspekty športovej kvality a budú trpezliví, pozvánku dostanú. Ak sa rodičia neplnoletých hráčov rozhodnú dať svoje deti do inej štátnej reprezentácie, je to ich voľba a želáme im na ich ceste veľa šťastia. Je smutné, že nedokážu rok počkať, kým mladí hráči budú súčasťou mládežníckych reprezentácií. Je to náznak, že im chýba slovenské srdce. SZĽH už podal pomocnú ruku každému, kto o ňu mal záujem a bol súčinný pri vybavovaní slovenského občianstva. Tak ako v prípadoch rodeného Poliaka Patryka Zubeka, rodeného Kanaďana Lucasa Novaka či rodeného Američana Mikeyho Tkaca. Dnes sú všetci traja súčasťou projektu centralizovanej prípravy hráčov do 18 rokov. Ak je reč o tom, že dvoch potenciálnych reprezentantov slovenský hokej stráca, treba dodať, že troch ďalších získal. Na tému odlivu hráčov do zahraničia plánuje SZĽH v blízkej budúcnosti viacero osvetových materiálov, ktoré majú pomôcť mladým hráčom a ich rodičom pri rozhodovaní o svojej budúcnosti.

Autor: hetrik.sk Zdroj: hockeyslovakia.sk / SZĽH Foto: Instagram/draveccjr